OKULUNDA MEZHEPÇİLİK YAPAN KONUK HORLAK ORTAOKUL MÜDÜRÜ ALİ MAZI GÖREVDEN ALINSIN.

Değerli Basın Emekçileri ,

Reyhanlı Konuk Horlak Ortaokulu Müdürü Ali Mazı Kırıkhan ilçesinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta iken daha önceden  öğretmen olarak görev yaptığı Konuk Horlak Ortaokuluna 2021 yılında  torpille görevlendirme yoluyla Müdür olarak dönmüştür.Söz konusu şahıs 2022 yılında da okula Müdür olarak atanmıştır.Torpille diyoruz çünkü söz konusu Müdür ve Hizmetlisi öğretmen ve velilere her fırsatta arkamda  AKP Milletvekilleri  var bize bir şey olmaz şeklinde tehdit ifadeleride kullanmaktadır.Hatta AKP Milletvekilleri ile çekildiği ve sosyal medyada paylaştığı resimleri göstererek arkamız sağlam bize bir şey olmaz gibi  söylemler içinde olmuşlardır. Öyleki okulun hizmetlisi Ahmet Gessemoğlu okul öğretmenlerine emir yağdırarak bunu yapın,bunu yapmayın şeklinde direktiflerde bulunmakta,Hizmetlinin eşi S.G okul öğretmenine ‘’terliğini çıkarıp göstererek bu terliği nasıl atıyorsam senide atacağız’’, ‘’Seve seve bu okuldan gideceksin, gerizekalı’’ ‘’burada son yılın’’,sen Müslüman değilsin gayri müslimsin’’ gibi tehdit ve hakaretlerde bulunmuştur.Yine okul hizmetlisi Ahmet Gessemoğlu veli toplantısında velilerin önünde öğretmen Vildan Sultanoğlu’na ‘’bugün okuldan çıkmayacaksın,seve seve bu okuldan gideceksin,seni hergün dövdürecem’’ şeklinde tehdit ve hakaretlerde bulunmuştur.Bu konuda öğretmenimizin Reyhanlı İlçe Jandarma’da verdiği ifade ve şikayet tutanağı mevcuttur.

Bir okul müdürü mezhepçi olamaz.Bir okul müdürü öğretmenleri içkici,alevi,şucu bucu gibi fişleyemez. Eğitim Kurumu İdareciliği  farklılıklara saygı kavramını öğretmen ve öğrencilere aşılatarak eğitim öğretim sürecini işletir. Müdür veya başka bir statüde olan herhangi bir insan kin ve nefret dilini kullanıyorsa suç işlemiş sayılır. Mezhebi, inancı dini ne olursa olsun,hristyan,Müslüman,Yahudi,Alevi Sünni,Caferi..Hiçbir zaman bir insan kendi inancı gibi inanmayanlara hakaret etmemeli,neden inanıyorsun dememelidir. Bu anadolunun tarihsel  yaşam kültürüdür.

Reyhanlı Konuk Horlak Ortaokulu Müdürü ALİ Mazi ve Okul Hizmetlisi Ahmet GESSEMOĞLU(Şaşar) Okulda 12 yıldır görev yapan veli ve öğrenciler tarafından sevilen Okul Beden Eğitimi Öğretmeni Vildan Sultanoğlu hakkında alevi olmasına atıfta bulunarak okul velilerine bu Müslüman değil şeklinde insan’a yakışmayacak söylemlerde bulunmuştur.Hatta Okul Müdürü ve hizmetlisi  okulda görev yapan diğer  öğretmenlere Alevi Öğretmenleri kastederek bu gayri Müslimlerle konuşmayın sizi bozmasınlar şeklinde gayri ahlaki söylemlerde  bulunmuştur.Okul Müdürüne öğretmen ve veliler bu konudaki rahatsızlıklarını defalarca söylemelerine rağmen okul müdürü Hizmetli ve eşi için onlar halk bir şey yapamam şeklinde sürekli geçiştirmeye çalışmıştır.Okul Müdürü Olaylar 1.5 yıldır devam ederken öğretmenleri dinlemek yerine konuyu sürekli hizmetliden öğrenmeyi tercih etmiştir.Olay günü öğretmenimizi savunan veliye yönelik fiziksel saldırıda bulunan hizmetli eşinede hiçbir söz söylememiş ve olayı yatıştırmak yerine taraf tutmuştur.

Konu ile ilgili okuldan birkaç öğretmen daha önce Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet dilekçesi vermiş bu konuda soruşturma devam etmektedir.Fakat ancak ülkemizde olabilecek bir komedi ile karşı karşıya kalınmış okulunda böyle bir iletişim yöntemini seçen sözde Okul Müdürü’ne iletişim semineri vermesi için görevlendirme yapılmıştır.

TCK’nın 216. maddesinde düzenlenen ve kamu düzenini, toplum huzurunu/barışını himaye eden, esas itibariyle nefret söylemini sınırlandırmayı hedefleyen Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etmek suçu; halkı, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığına dayanarak birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik edilmesini cezalandırmaktadır.

Buradan sayın Hatay valisine, İl ve  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne sesleniyoruz.Mezhepçi ve ayırımcı idarecilere yönelik yaptırımınız olacak mı?

Buradan AKP Milletvekillerine ve ilçe yönetimlerine  sesleniyoruz. Konuyla ilgili bir açıklama yapmamanız durumunda mezhepçiliğe göz yummuş olacaksınız.Sizleri kullanan bu okul müdürü ve hizmetlisinin nefret ve mezhepçi yaklaşımlarına karşı söyleminiz ve yaptırımınız ne olacaktır?

MAHALLE HALKINA VE VELİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

12 yıldır aynı okulda görev yapan üyemiz Vildan Sultanoğlu’nu sahiplenen ve sağduyulu davranan velilere ve mahalle halkına teşekkür ediyoruz.Bir arada yaşama kültürüyle övündüğümüz Hatay’ımızda bu tür söz ve davranışları hiçbir kesimin kabul etmeyeceğini de biliyoruz. Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası olarak her inanca,kimliğe ve yaşam kültürüne saygı duydumuzu belirtir ,ülkemizin bir arada yaşama kültürüne daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde bu tür saldırıların karşısında olacağımızı belirtmek isteriz.Ayrıca Okul Müdürü Ali Mazı’nın görevden alınmasını Hizmetli’nin adaeta hükümdarlık kurmuş olduğu okuldan başka okula gönderilmesini talep ediyoruz.Konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

 

TÜM ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ SENDİKASI(TÖBSEN) YÜRÜTME KURULU ADINA

YÜRÜTME KURULU BAŞKANI DENİZ EZER