BASINA VE KAMUOYUNA 27.11.2020
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ ÇOCUK BAKICISI DEĞİLDİR !
EN TEMEL HAK ŞÜPHESİZ “ YAŞAMA HAKKIDIR “EĞİTİM HAKKI BİRİNCİ KUŞAK HAKLAR OLARAK TANIMLANAN HAKLARDAN BİRİDİR VE ŞARTSIZ SAHİP OLUNMASI GEREKİR.
BUNUN YANINDA EN TEMEL HAK ŞÜPHESİZ “ YAŞAMA HAKKIDIR “ DOLAYISIYLA EĞİTİM HAKKI NE DENLİ ÖNEMLİ OLURSA OLSUN YAŞAMA HAKKINDAN BİR ADIM SONRA GELİR
“Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün "Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim" konulu 20.11.2020 gün ve 16988740 sayılı yazısıyla "okul öncesi eğitim kurumlarında haftada beş gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle yüz yüze eğitim yapılmasına, fiziki imkânları uygun okul öncesi eğitim kurumlarında salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüplerinin açılabileceğine karar verilmiştir."
MEB tarafından bu kararın verilme şekli ve aniden karar verilmesi Okul Öncesi Öğretmenlerinin hatta öğrencilerinin sağlıklarını bile bile tehlikeye attıklarını göstermektedir.Bir önce okul öncesi öğretmenleri dahil olmak üzere salgının boyutlarından dolayı uzaktan eğitime geçileceğini belirten MEB 1 gün sonrası okul öncesi öğretmenlerini yüzyüze eğitime çağırması gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez.Okul öncesi Öğretmenine çocuk bakıcısı muamelesi gösterilemez.Pandeminin kimi illerde yüzde yüz artış gösterdiği ve ölüm vakalarının arttığı bu dönemde Okul Öncesi Öğretmenlerinin ve çocukların saglıģı açısından risk teşkil etmektedir.
1.3-5 yaş grubu okul öncesi öğrencileri sosyal mesafe kurallarına uymakta zorluk yaşamaktadır.
2.Fiziki imkanları birbirinden farklılık gösteren birçok devlet okulunda temizlik görevlisinin dahi bulunmadığı gibi hijyen şartları kısıtlı sağlanmaktadır.
3.Okul öncesindeki öğrencilerin bunalıp maskeyi indirmek, su içtikten sonra tekrar maskesini takmayı unutmak ya da oyun oynarken arkadaşına sarılmak gibi eylemlerde sık sık bulunmaktan buda riski arttırmaktadır.
4.Birçok okulda oyuncakları dezenfekte edecek insan kaynağı ya da dezenfektan olmadığı için oyuncaklar kaldırılmış olsa bile sınıfların temizliğinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır.
Yukarıda bahsettiğimiz 4 madde sahada olan okul öncesi öğretmenlerinin bildirdikleri sorunlardan sadece birkaç maddesi Çağrımız MEB'e yaşam hakkı herşeyden önemlidir derhal bu uygulamadan vazgeçin ve öğretmenlerimizi daha fazla risk altına atmayınız.
Bakanlığa soruyoruz :
1-Salgının yayılımı devam ederken bütün branşlarda uzaktan eğitime geçildiği bir dönemde koronanın okul öncesi öğretmenlere bulaşmadığını dair elinizde bilimsel bir kanıt var da bu yüzden mi sadece okul öncesini yüz yüze eğitime açıyorsunuz ?
2-Eğer böyle bir bilimsel kanıtınız yoksa pandemi sürecinde halka ekonomik açıdan karşılıksız destek veremediğiniz insanların da bu süreçte çalışmak zorunda olduğu için çalışanların çocuklarına ,çocuk bakıcılığı yaptırmak için mi böyle bir karar aldınız ?
3- Yüz yüze eğitimde okul öncesi öğretmenlerden bir kişi koronavirüsten hayatını kaybederse bunun hesabını kim verecektir ?
4- Yüz yüze eğitimde ,okul öncesi çağındaki çocuklardan ailesine ve çevresine bu virüsü bulaştırma ve can kaybı yaşanması konusunda bunun hesabını kim verecektir ?
TÖB SEN olarak YAŞAM HAKKI RİSK EDILEMEZ diyor ve MEB'i bu hatadan derhal vazgeçmesi hususunda uyarıyoruz..
TÜM ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ SENDİKASI(TÖB SEN)